037- הדף היומי בזוהר הסולם – ויחי קיב-קיד שיעור השקפה

037- הדף היומי בזוהר הסולם – ויחי קיב-קיד שיעור השקפה

שיעור שמע:

bmp3 (1)

וַיְחִי קיב-קיד

 מִשְׁפְּטֵי יְהוָה אֱמֶת צָדְקוּ יַחְדָּו.

דין שמים הוא מערכתי ולא נקודתי, הכולל יותר מגלגול אחד, ויותר ממצב אחד – הצדק כללי ואינו פרטי.

כך זכה משה לראייה מערכתית שכתוב: וַיִּפֶן כֹּה וָכֹה, וַיַּרְא כִּי אֵין אִישׁ; וַיַּךְ אֶת הַמִּצְרִי. ראה משה שעד סוף הדורות מאותו רצון מצרי שבנפש לא תבוא שום תועלת, והמיתו.

 

ייתכן שלא מגיע לאדם להמשיך לחיות, אך עתיד הוא לעשות תשובה או עתיד להוליד צדיק, ואז מניחים לו. בתודעה הגשמית האדם רואה רק פרטים ונקודות בודדות, השם רואה תמונה כוללת. לכן כל אחד צריך לקחת אחריות על הכלל, שעל זה הוא נבדק: כמה הוא משויך ותורם לכלל.

הדין הוא מערכתי למרות ההרגשה של התודעה הגשמית. כך גם על האדם ללמוד לפרש את המציאות מעבר לזמן ומקום, ובכך יקנה "ימים" שהם הלבוש הראוי לעולם הבא. יש להבין שבאנו לעולם זה להתאמן, לרכוש אמונה שבכל מצב הבורא יתברך טוב ומטיב. כלומר יש להרהר נכון ולראות בכל מקרה, בכל דין הזדמנות ומקפצה לפעול לטובת כלל ישראל, ולדון הכל לכף זכות, ולפרש הכל לפי התכלית שהיא אהבת השם.

כאשר אדם לא הולך בדרך אמת, ולא דן בצורה אמיתית את המצבים בחיים – אז הוא מרגיש חולשה, ולא הפוך. הנשמה היא צורת ההתייחסות שלו, והיא מעידה על מחשבותיו, כאשר המעשים כבר כתובים בספר. אם למרות התודעה הגשמית, דן האדם כל מקרה תוך שהוא מצדיק את הבורא, הוא מצליח.

הפוך מהמחשבה שהנשמה מסתלקת כאשר אדם נפטר, מלמד כאן שכבר שלושים יום טרם הפטירה מסתלקת הנשמה ואיתה הצלם, ואז מכריזים על האדם בשמים. וכאשר נפטר דנים אותו על המעשים ועל ההרהורים שלו.

אין תגובות

להגיב