012- הדף היומי בזוהר הסולם – בא – לד-לו השקפה

012- הדף היומי בזוהר הסולם – בא – לד-לו השקפה

שיעור שמע:

bmp3 (1)

בֹּא לד-לו

וַיְהִי בַּחֲצִי הַלַּיְלָה

בִּכְדִי לְהִתְגַּבֵּר עַל חָכְמָה (מִּצְרִית), צָרִיך אֱמוּנָה.

רשב"י בכה על הכוח העצום שנתן ה' לישראל בשורש האמונה באבות, שבזכות אמונה זו נגאלו. קשרי הטומאה נפתחים ע"י קשרי ג' האמונות. זהו הכוח בעזרתו יכול אדם לצאת ממייצרי נפשו – אלו ג' שורשים, אבות. כנגד עבודה זרה, בְּכוֹר פַּרְעֹה – אברהם אבינו, כנגד בְּכוֹר הַשִּׁפְחָה אֲשֶׁר אַחַר הָרֵחָיִם, הגר – בא יצחק לתיקון של שפיכות דמים, ויעקב כנגד בְּכוֹר בְּהֵמָה.

כנגד חוכמה שאומרת מי השם אשר אשמע בקולו, על היהודי לממש את הפוטנציאל שטמנו בו האבות: א' מאמין שיש בורא שלם בכל השלמות. ב' מאמין שיכול הוא להגיע לאהבה עם השם. ג' מוכן לקבל תענוג רק מהאמת, לא ליהנות כמו בהמה.

 

יציאת מצרים – שורש לכל הגאולות, מגלה לנו את כוח ג' האבות, וכל החגים הם זיכרון ליציאת מצרים, זהו הכוח של היהודי להוביל את הגאולה לכל העולם. דין הזה של יציאת מצרים הוא יסוד ושורש התורה, וכל המצות, וכל אמונה השלמה של ישראל. ולפיכך נזכר יציאת מצרים חמישים פעמים בתורה. בלי לצאת מהטומאה בכח ג' האמונות, אין כלום, לא מתחילים להיות יהודים. עם ישראל קיבל את האפשרות לצאת מעבודה זרה ולבוא לתחילת התיקון.

קורה שלעיתים אדם מדחיק ידיעה אותה הוא מרגיש כשזה לא נוח לו, ואפילו לא מנסה לדון בדבר, כי יתכן ויש בו אמת. זוהי שליטה  של מחשבות שליליות שאדם מאמין בהם, ורק ה' יכול להצילו מכך, רק בתפיסת הבורא השלמה האמונית.

מחצות לילה ואילך מתחיל התיקון, נקודת היקיצה לאחר הירידה. כאן יש לעשות תנועה נפשית וללכת מעבר למקרה. מה שמקשר בין ה' לבין תפיסת האדם זו בחינת – זאת – השכינה הקדושה, בחינת כלל אותה לא הכיר פרעה, המכיר רק בפרטים. על כן הודיע לו משה: כֹּה, אָמַר יְהוָה, בְּזֹאת תֵּדַע, כִּי אֲנִי יְהוָה.

 

פרעה יודע שיש בזה משהו, אך פוחד להתעסק בזה, כמו חילוני שפוחד לשמוע על חזרה בתשובה, זו ידיעה בתוכם שיש אמת בעניין, אך לא רוצים להתאמת ולוותר על התאוות שלהם. וכך מי שהיה נתפס בחוכמת הגאווה והתאווה, הוא מכושף ולא יכול לצאת. בכדי להתגבר על שליטה זו צריך את ג' האמונות, זהו הדבק איתו ניתן להתדבק בה'.

אין תגובות

להגיב