020- הדף היומי בזוהר הסולם – בא – נח-ס השקפה

020- הדף היומי בזוהר הסולם – בא – נח-ס השקפה

שיעור שמע:

bmp3 (1)

בֹּא נח-ס

כִּי מַלְאָכָיו יְצַוֶּה לָּךְ

עֵסֶק הַתּוֹרָה עוֹשֶׂה אוֹתָך לְאָדָם !

עסק התורה אומר שיש משהו מעבר להלכות, עסק שאמור להפיק רווחים רוחניים, הנהגות שיאפשרו להשליט צורות נכונות על הטבעיים בעזרת הדרכה אמונה ודמיון.

אדם מכיל את כל המידות ומטרם שבא אדם לעולם הזה, ויוצא מרחם אמו, וַיֵּאָבֵק אִישׁ עִמּוֹ, קיים בו מאבק תמידי בין שני הייצרים –  מאבק אילו צורות ישליטו על הטבעיים שלו, צורות חיוביות או חלילה שליליות. מידה יכולה להיות לטוב או לרע, ורק ע"י עיסוק בתורה מפנים את התכונה להשפעה טובה.

אם אינו עוסק בתורה, כוחות זרים ינהלו אותו, ואפילו הוא מצד החסד, עלול הוא לרחם על אכזרים, וגם כשצריך כוח גבורה, לא ישתמש בו.  וכן מתגרה הוא בצדיקים ומשתמש בכוחותיו להרע. תפקיד הרע לאתגר אותו, עליו להתגבר בהדרגה בדרך למטרה.

בתהליך בניית הנפש אין אפשרות לפעולה חד פעמית. הנפש גמישה ויש להוסיף דמיון ואמונה באפשרות להצליח. וכאשר ירצה לראות שהיצר הטוב שולט, עליו להבין שלא כל מקרה עובד בנפרד ובתהליך ישנן עליות וירידות. הנפש מערכתית ויש לבנותה בידיעה שכל דבר משפיע עליה לכן דרושה סביבה ראויה.

ישנן 2 צורות של עבודה: גילוי המידות, ועבודה של השלטת הצורות על המידות. גילוי מביא לגלות את הפוטנציאל ברצונות, ואז השלב הבא לתת להם צורה של דרך התייחסות בהשפעה, בחסדים, כדי שהמידות יעבדו במידה הראויה.

לשלב הראשון דרושה הדרכה וחקירה לגלות מי אתה, תוך מפגש עם נושאים לראות למה נמשכים, ו/או חקירה על הפעולות בעבר לזהות את הטבעיים אליהם הנפש נמשכת. ושלב שני להבין שיש משהו מעבר למחשבה, ולפעול בשאיפה להיפוך הטבעיים שהם חומר גלם לתיקון בדרך התורה.

אמרו חז"ל: לעולם יִרְאֶה אדם עצמו כאלו כל העולם כולו תלוי בו, שיחזיק עצמו לבינוני, שזה ייתן לו כוח להמשיך לעבוד. על האדם לראות שלא יהיה שאנן ולא מיואש. של יסמוך על עצמו שיהיה בסדר, ומצד שני שלא יחשוב שאין בכוחו להתגבר

אין תגובות

להגיב