143- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים נז-נח (למתקדמים)

143- הדף היומי בזוהר הסולם – בראשית א' – עמודים נז-נח (למתקדמים)

"הסולם"- http://hasulam.co.il. בפייסבוק – http://facebook.com/hasulams

מאמר יְהִי רָקִיעַ

מה התרופה הכי טובה נגד הכעס? חסדים!
הכעס אינו הבעיה, אלא ביטוי של הגאווה.

יום ב' — וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים יְהִי רָקִיעַ בְּתוֹךְ הַמָּיִם וִיהִי מַבְדִּיל, בֵּין מַיִם לָמָיִם. בין מים עליונים לתחתונים. מחלוקת היא מצד שמאל, זהו כוח לפעול את הרצון לקבל — שהוא המפריד, ומהווה סכנה בשימוש לא ראוי– והכן נבראו גם הגיהנֹם והכעס.

נבראו כוחות הדין להעניש (לתקן) את הרשעים. גיהנֹם הוא כלי של השגחה לתקן את בעלי המחלוקת שלֹא לשם שמים.

על מה המחלוקת? קו שמאל אומר: אני אחראי להשתוקקות הגדולה והמשכת האור, ולכן רוצה לשלוט באור חוכמה, כאילו שזה שלו, שהרי הוא משך אותו. כעס הוא רצון לשלוט שלא בא על סיפוקו, ומנסה להגביר כוחו על הימין. זה שורש כל הרע, וגם עניין עין הרע.

קצת מפרגנים לגאוותן (מידת השמאל), וכבר הוא מאמץ את האיוולת והמחמאות, וכך מושך לעצמו "עין הרע" שהיא הניסיון לקבל חוכמה בלי כלי החסדים מימין.

למרות שהכן השמאל אחראי להמשכת האור, עליו להישלט על ידי החסדים.
אומר בעל הסולם זצוק"ל שהמחלוקת מגדילה את הדעת. על השמאל והשתוקקותו להיכלל בימין, כאשר הימין הוא הכלל, והשמאל הוא הפרט, כפי כאמר ה': וְאֶל-אִישֵׁךְ תְּשׁוּקָתֵךְ, וְהוּא יִמְשָׁל-בָּךְ.

בכלל זה לא אומר שצריכים לפעול אותו דבר, אלא כל צד מקבל תפקוּד שמשרת את השלמוּת — זה שלום! לא שמישהו מובס, אלא ממלאים כל אחד תפקידו במסגרת האני המשותף.

יוצא שאם השמאל מוכן להתכופף מוטב! אך אם מחפשים בגאוותם את הפרטים במקום את השלם אי אפשר לתקנם, וַתִּפְתַּח הָאָרֶץ אֶת פִּיהָ וַתִּבְלַע אֹתָם.

אין לנו שאלה למה נבראה המחלוקת (לפי שאין שאלה בעצמותו), אלא כיצד לתפקד נכון במציאות המחלוקת הקיימת בעולם.