הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת עקב יט-כא | השקפה | שיעור...

הדף היומי בזוהר הסולם – פרשת עקב יט-כא | השקפה | שיעור 7

עקב יט – כא  שעור 7

עשרה דברים לעשות בסעודה בשבת [עשרה דברים למעבד בסעודתא]

מִנְהָגִים בָּאִים לְעוֹרֵר נְקֻדָּה פְּנִימִית אוֹתָהּ אוֹהֶבֶת הַנְּשָׁמָה.
עַצְבוּת מְעוֹרֶרֶת אֶת כּוֹחוֹת הַטֻּמְאָה.
בַּעֲבוֹדַת הַנֶּפֶשׁ הַדָּבָר הָרִאשׁוֹן הוּא טָהֲרָה, דְּהַיְנוּ בִּטּוּל הַגַּאֲוָה.

כל הדברים שתקנו חכמים לעשות בסעודת השבת, באים כדי להשוות המעשים לחוקים בעולמות העליונים. במיוחד לכבוד השבת צריך אדם לכוון לנקודה הפנימית של הרצון והרגש של שלמות באהבה, וביחד. לשם כך יש להוסיף גם דברים גשמיים כמו לבושים ומעדנים מצד אחד, ומצד שני להסיר את העצב והבדידות.

עשרה דברים צריך אדם לעשות בסעודה: א. נטילת ידיים. ב. לערוך ב׳ חלות לשבת. ג. לאכול שלוש סעודות. ולהוסיף מחול על הקודש. ד. להאיר נר על השולחן, שולחן בצפון ומנורה בדרום. והסבה, שהסֵבו אחד מברך לכולם. ובשבת בכל דבריו צריך להוסיף מחול על הקודש בין במאכליו שצריך לתקן לו הסבה יפה, כמו שמתקנים חופה לכלה. כי שבת, היא מלכה והיא כלה. ומשום זה היו יוצאים בעלי המשנה בערב שבת, ומקדימים לקראתה בדרך, והיו אומרים, בואי כלה, בואי כלה. אדם צריך להסכים בנפשו ולצפות גם לדברים שממילא יקרו, כדי להפעים נקודה פנימית לעבודת השם. וצריכים לעורר על השולחן שירה ושמחה אליה.

יש ליטול ידיים במים זכים כדי לטהר, ולא כדי לנקות בחיצוניות. עמי הארץ הם אלו השואפים לארציות, שאינם מחזיקים באידיאה גבוהה. הם חושבים שעולם זה הוא המוצר הסופי ממנו יש ליהנות, ואינם רואים צורך בקשר עם השם.

תגיות: עונג שבת, טהרה, קבלת שבת

אין תגובות

להגיב