044- הדף היומי בזוהר הסולם – ויחי קל-קלב שיעור השקפה

044- הדף היומי בזוהר הסולם – ויחי קל-קלב שיעור השקפה

שיעור שמע:

bmp3 (1)

וַיְחִי קל-קלב

עִבְדוּ אֶת יְהוָה בְּיִרְאָה 

 במקום בו ישנה טרחה, שם שוכן הס"א.

אומר הזוהר: באתר דאית טרחא, תמן אית ס"א. אדם שעבודת השם היא סבל וטורח עבורו ואינו מראה שהוא מקבל תענוג מהיחד, סימן שהקשר אינו חשוב לו. להראות שמחה זהו חלק מהנתינה וההודיה לקב"ה, והיא עבודה קבועה, רציפה ותמידית. הקליפות תוקפות את האדם במקום של חיסרון, שהוא החומר גלם עבורם. לכן במקום שאדם מרגיש חיסרון – יבין שהוא בסכנה. דווקא כאן בזמן הדין יש להעלות קטורת, דהיינו פירוש רוחני למציאות ולא התייחסות למקרה כשלעצמו. דווקא בזמן מבחן יש להציף את האידיאה שהקב"ה טוב ומטיב, את ההשקפה העליונה אותה רכשנו בזמן עליה, ועליה אנו שומרים בברית. זו הזדמנות להתעלות ולהגדיל את האידיאה מעבר למקרה ולהרגשה הפרטית, לא לפחד ובוודאי לא להתלונן.

גם במצב של גילוי – כשטוב ונעים ובמיוחד במצב הסתרה, יש לעבוד בשמחה, אחרת זו לא עבודה אמיתית. אפילו יקיים את כל המצוות, אך ללא שמחה, יבואו הקללות כפי שכתוב: תַּחַת, אֲשֶׁר לֹא עָבַדְתָּ אֶת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, בְּשִׂמְחָה, וּבְטוּב לֵבָב מֵרֹב כֹּל.

מעבודה אמיתית צריך להוציא תוצרים, והעיקר הוא שינוי ויישור בכוונת הלב, לכן תפילה נק' עבודה שבלב. אין מדובר בהתרגשות שבאה להגמיש את הלב, אלא בהכוונה למטרה – לאהוב מה שנכון.